
Egy cseppnyi l mlt |
Orszg: Norvgia
Fldrajzi rgi: Østlandet
Fjord: Oslo-fjord
Rang: Fvros
Alapts ve: 1049 [Sagk szerint]
Npessg: 634 463 f
Npsrsg: 3140 f / km²
Npessg tendencia: Cskken
Etnikai sszettele: 70% feletti a norvgok arnya
Terlete: 288,77 km²
Idzna: UTC+1, nyron UTC+2
Oslo az Oslo-fjord szaki vgnl fekszik. A fjord, amelyet a vrossal tellenben fekv Nesodden-flsziget csaknem kettvg, a vrostl dlre fekszik; a tbbi irnybl zld dombok s hegyek veszik krl. A vros kzigazgatsi terletn bell 40 sziget (a legnagyobb Malmøya) s 343 t (a legnagyobb a Maridalsvannet) tallhat – ez utbbiak egybknt fontos forrsai a vros ivviznek. A legmagasabb pont a 629m magas Kirkeberget.
Oslo trtnete sszekapcsoldik Anglijval. A Snorre Saga szerint a vrost III. Harald, II. Olaf, a ksbbi Szent Olaf fltestvre alaptotta 1049-ben. 1066-ban megrohanta Anglit, hogy Hitvall Edward halla utn magnak kvetelje a trnt. Vllalkozsa azonban kudarcba fulladt, megltk a Stamford hdnl. Miutn Harald hazatrt, alattvali hat vszzadon keresztl megtartottk az Oslo nevet, mgnem 1624-ben IV. Keresztny dn s norvg kirly szernytelenl elnevezte a vrost Christianinak. 1814-ben Norvgia elszakadt Dnitl, a kormny hivatalosan is norvgostotta a nevet Kristianira. Az j helyesrst is alkalmazni kellett, a polgrokat azonban megosztotta a krds, s vitk lngoltak fel. 1924-ben a Parlament Oslo nevnek visszalltsval rendezte a krdst. A vros nevt azta is ezerflekppen ejtik.
Oslo keleti vrosnegyedei mra multikulturlis kzssgeknek nyjt otthont. Az let ppen annyira zajlik trkl, vietnamiul, urduul mint norvgul. Itt tallhat a legtbb etnikai vendgl s zlet, mecset s muzulmn szervezet. A vros sok tekintetben megrizte 19. szzadi arculatt. Knny stval a fvros sszes npszer ltnivalja megkzelthet.
Forrs: Nyitott szemmel: Skandinvia
|
Nevezetessgek |
Az Oslo fjord szln ll, nem tl szp, de risi mret Rådhuset a norvg fvros jelkpe. A vroshza jellegzetes kt tornynak egyikn tallhat Eurpa egyik legnagyobb rja, szmlapjnak tmrje 8,5 m. nnepekkor harangjtk hallatszik. 1933 s 1950 kztt plt. rdemes megnzni az pletet dszt N. Schiøll Szent Hallvard szobrt, Alfred Sealand Randev a Vikn szoborcsoportjt, s Anna Grimdalen a vrosalapt Harald Hårdråde kirly bronzszobrt.
A norvg Parlament, vagyis eredeti nevn; Storting kvlrl jelentktelen, bellrl puritn plet, amely 1861 s 1866 kztt plt E. V. Langlet tervei alapjn. A Nemzeti sznhzzal szemben, az Eidvolls Plass tloldaln ll plet nyron htkznapokon ltogathat. A Storting Norvgia legfbb trvnyhoz testlete. Az egykamars parlamentnek 169 tagja van, s ngy vente vlasztjk prtlists, arnyos kpviseleti rendszerben 19 tbbmandtumos vlasztkrzetben.
Az Osli szkesegyhz - Oslo Domkirke - 1100 ta a harmadik pspki szkesegyhz a norvg fvrosban. rdemes megnzni a szkesegyhz 1938-ban, Dagfin Werenskiold munkja nyomn kszlt bronz fkapujt, amely Krisztust brzolja. Az Osloi szkesegyhz belseje gazdagon dsztett barokk a XVIII. szzadbl, az oltr 1699-bl, a keresztelkt 1719-bl, a kirlyi szk 1700-bl val. rdemes vetni egy pillantst a dszes vegablakokra is.
A Norvg Tengerszeti Mzeum gazdag killtsi anyaggal vrja a tengerszet irnt rdekldket. A gyjtemnyben fknt hajk makettjei szerepelnek, illetve nhny, klnbz korokbl szrmaz s eltr tpus haj belseje is megtekinthet. A killts sok rdekessget, jdonsgot s informcit tartogat. A mzeumhoz tartoz csnakhzban kisebb halszcsnakokat, norvg s vilg- s olimpia bajnok vitorlsokat is megcsodlhatunk. A beugr 60 NOK.
Az Akershus erd (Akershus Slott og Festning) Norvgia legjelentsebb kzpkori erdje, amelyet V. Håkon Magnusson kirly pttetett 1300 s 1308 kztt. A vrban lakott 1319 s 1380 kztt a kirly is. Az erd napjainkban mzeumknt mkdik, megtekinthet a kirlyi srkpolna, ahol VII. Håkon kirly, Maud kirlyn, valamint Mrtha trnrksn sremlke is helyet kapott. Az erd udvarn, egy mellkpletben tallhat a norvg ellenllsi mzeum. Beugr 70 NOK.
A Norsk Folkemuseum terletn Norvgia klnbz vidkeinek hzait tekinthetjk meg. Az 1894-ben alaptott mzeum fleg fahzaknak ad otthont, de tallunk itt egy XIX-XX. szzadi norvg vrosrszt s klnbz kpleteket is. A Nprajzi Mzeum 150 killtott plete gazdagon berendezett s teljes egszben bejrhat. A szabadtri mzeum legrtkesebb ltnivalja az 1200-as vekbl szrmaz rboctemplom, amelyet Golbl hoztak. Beugr 110 NOK.
Az osloi Det Kongelige Slott 1825 s 1848 kztt plt Kroly Jnos uralkod megbzsbl H. D. Linstow tervei alapjn. A kirly azonban mg az plet befejezse eltt meghalt. Az oszlopos fbejrat 1905-ben VII. Håkon kirly trnra lpst kveten kszlt. Az egyszer kls megjelens ellenre a palota bels termei meglehetsen dszesek. Krltte 55 hektrnyi terleten szp park terl el, amelynek egy rsze szabadon ltogathat.
Oslo egyik legrdekesebb ltnivalja a Nprajzi Mzeum szomszdsgban tallhat Viking hajmzeum, a Vikingskipshuset. A gyjtemnyben szmos hres s dszes viking hajt lltottak ki, amelyek kzl a leghresebb az 1903-ban tallt Osebergit. A leletet a sremlkek teszik egyedlllv, egy rnt s szolgljt temettk el 834-ben. Az kszereket sajnos srrablk elraboltk, a megmaradt leletek viszont gazdag forrst biztostanak a kutatknak. Beugr 50 NOK.
|
Kzlekeds |
Lgi kzlekeds: Oslo Gardenmoen reptere 50-km-re a vrostl szakra tallhat. A reptri busz negyedrnknt szlltja az utasokat a reptrrl Oslo belvrosba, a menetid 47 perc. Taxival is utazhatunk, ekkor az t 30 perc, gyorsvasttal pedig 20.
Tmegkzlekeds: Norvgiban dcsretre mlt a tmegkzelekeds, br a nagy tvolsgok miatt nem olcs. rdemes kihasznlni az utazsi kedvezmnyeket.
Vonat: A vasthlzat Norvgia dli rszn sr, s Oslobl gazik szt sugrirnyban. Az Oslo-Bergen vastvonalat a vilg legszebb vastvonalai kztt tartjk szmon. A legtbb vastszerelvny korszer s knyelmes.
Metr: Az osloi metr neve T-bane, s rendkvl knnyen tlthat. 8 vonala van, 4 keletrl, 4 nyugatrl fut ssze a vroskzpontban. A metrmegllkat T betvel jellik.
Busz s villamos: Oslo kiterjedt busz- s villamoshlzattal rendelkezik. Minden megllban kifggesztik a rszletes menetrendet. Bizonyos tvonalakon jszakai jratok is kzlekednek. A buszok hajnali 4-tl jrnak.
Taxi: Taxit knny szerezni Osloban, a legegyszerbb, ha felhvjuk a 023 23-as szmot s a legkzelebbi taxillomsra irnytanak. A vrosban tbb taxillomst is tallunk, itt is foghatunk autt. A bejegyzett taxik a tetn hordjk a nyilvntartsi szmukat, amelyet kivilgtanak, ha az aut szabad.
Forrs: Nyitott szemmel: Skandinvia
|
|