
Fauna |
Vidd a kurzort a kpekre!
A Skandinv-hegysg szimbolikus llata a rnszarvas (Rangifer tarandus) amely megl mg Grnlandon s a Spitzbergkon is. Norvgia dli terletein, klnskppen a Hardangervidda Nemzeti Parkban tallhat meg. Testt csokoldbarna, fekete, illetve fehresszrke szrzet bortja. Az agancs a legtbb szarvasra jellemz, m a rnszarvas klnleges amiatt, hogy nemcsak a bikknak, hanem a teheneknek is van agancsuk. A rnszarvasok testmretei is igen klnbzek lehetnek: testhosszuk 120–220 cm, marmagassguk 87–140 cm, testtmegk pedig 60-318 kg. Csapatokban, csordkban jr, s gy vonul nyaranta az szakabbra fekv terletekre. A csapat vezetje legtbbszr egy reg, tapasztalt nstny. Nem vlogats, fvek, levelek, lgy szr nvnyek, rgyek, erdei gymlcsk, gombk, zuzmk, szerepelnek tlapjn. Az eszkimk mg mindig az si vadszati mdszert alkalmazzk, kihasznlva a szarvasok gyenge ltst
A szrke farkas (Canis lupus) nem igazn hegyi llat, inkbb az erds terleteket kedvelik, a hegyekbe csak alkalomszeren mennek fel. Szerencsre ma mr Magyarorszgon is vdett. Szaglsa s hallsa egyarnt kitn: ha megfelel a szl irnya, akr 2–2,5 km-rl is megrzi a rnszarvas szagt; szeld farkasok 6 km-rl is vlaszoltak egy ismers ember farkasvltst utnz hangjra – a valdi farkasvltst valsznleg jval messzebbrl is meghalljk. Ltsuknak klnsen a mozgst rzkel funkcija kivl. A farkast tlzs nlkl tartjk a legintelligensebb ragadoznak. Agytrfogata 150–170 cm³; klnleges rtelmi kpessgei a trsas letmd eredmnyeknt fejldtek ki. A farkas fleg rendkvl szervezett szocilis csoportokban, gynevezett falkkban l. A falka kommunikcijnak elhreslt mdja az gynevezett farkasvlts, amikor a farkasok krusban nekelnek.
A nagy nvnyevk kzl megtallhat itt a pzsmatulok (Ovibos moschatus) is, ami mr vezredekkel ezeltt kihalt, de a 20. szzad elejn sikerrel jrateleptettk Dovrefjell-Sunndalsfjella Nemzeti Parkban. Nhny pldnyukat szabadon engedtk Svdorszgban, Rogen krnykn is. Tlen nagyobb, nyron kisebb csordkban vndorol megszokott tvonalakon; a terleteihez ragaszkodik. Tpllkt (f, ss, zuzmk) gyakran a h all ssa ki. Szlviharban a csorda tagjai egyms fel fordulnak, sszedugjk a fejket, s leheletkkel melegtik egymst. A hmek ltvnyos rivalizlsa miatt a faj meglehetsen ismert: a kt llat lehorgasztott fejjel fut egymsnak olyan ervel, amivel egy kisebb gpjrmvet tbb mterre lkhetnnek el. Ezt addig ismtlik, amg az egyik fl meg nem htrl. A Termszetvdelmi Vilgszvetsg besorolsa alapjn a pzsmatulok nem veszlyeztetett faj, ezrt hst eszik, bundjbl gyapjt sznek.
A barna medvk (Ursus arctos) nem igazn hegyi llatok, inkbb az erds terleteket kedvelik, a hegyekbe csak alkalomszeren mennek fel. A barna medve a gyakorlatban tipikus mindenev; megeszik gyakorlatilag mindent, legyen az f, gomba, gykr, erdei gymlcs, ppen rovar, kisemls vagy szarvas mret zskmny. Nyron elssorban nvnyeket, termseket s hagymkat fogyaszt. Tpllk utn kutatva elszeretettel ssa ki az reglak llatokat, mint pldul az egereket, mormotkat. Tbb esetben megfigyeltk a barna medvk kannibalizmust: fleg az idsebb hmek hajlamosak arra, hogy felfaljk a fiatalokat. A tli nyugalmi idszak a tl elejn kezddik, s a helyi viszonyoknak megfelel ideig tart. Leginkbb mjus s jnius kztt przanak. A termszetben krlbell 25 vet lnek, llatkertben azonban az 50 ves kort is megrhetik.
A ngy nagy szaki ragadoz egyike az eurzsiai hiz (Lynx lynx), amik nem igazn hegyi llatok, inkbb az erds terleteket kedvelik, a hegyekbe csak alkalomszeren mennek fel. Nappali pihenjt valamilyen rejtett helyen tlti, ami lehet egy hasadk, barlang, reg vagy nagyon sr bozt. Helyenknt borz- vagy hdvrakba is behzdik nappalra. A vadszterlet annak minsgtl fggen 20-60 ngyzetkilomter lehet. Egyetlen jszaka alatt akr 20 kilomternyi tvot is megtehet. Tbbnyire magnyosan jr, territriumt vizeletnek szaganyagval jelli meg. Az llat tpllklistja a kisemlsktl (az egerektl) az zekig s a szarvasborjig terjed. Egyik legfontosabb zskmnyuk a nyl. Mteres ugrsokkal vetik rjuk magukat, s mancsukkal tik le ket. Az ivarrettsget 1,5-2 ves korban ri el. Az jszltt aprsgok 250-300 grammosak. Flnylsukat mg finom brred fedi. Szemket a 12. napon nyitjk ki. Az elvlaszts utn a klykk mg egy vig az anyjukkal maradnak.
A hegyekre inkbb jellemz llat a sarki rka (Vulpes lagopus), klnsen annak fehr vltozata, br az gynevezett kk vltozat is megtallhat a hegysg szaki rszn. Ez a fajta klnsen veszlyeztetett helyzetben volt egszen a vadszatuk betiltsig. A sarki rkk meglehetsen kis termet llatok: magassguk 25–30 centimteres, testhosszuk pedig tlagosan 55–70 centimter hossz, amihez krlbell 30 centimteres farok kapcsoldik; testtmegk 2,5–8 kilogramm kztt mozog. Fleik a hleads cskkentse rdekben meglehetsen kicsik, s egsz testket ds szrzet bortja. Mg talpuk is szrs. A sarki rkt tmtt bunda bortja, melyet vente ktszer vlt. Kt termszetes sznvltozat ismert, a „fehr” s a „kk”. A sarki rkk alapveten ms llatokra vadsznak, tpllkuk zmt lemmingek teszik ki. Elfordulsi terletk kiterjedse s pldnyszmuk is nagyban fgg a rendelkezsre ll rgcslk mennyisgtl. A sarki rka monogm, a prok rendszerint egytt maradnak a mrcius-prilisi przsi idszakon kvl is.
A hermelin (Mustela erminea) ltalban a nedves lhelyeket kedveli. Leginkbb a nylt terletek, gy a mezk, rtek, foly- s tpartok lakja. A hegyvidkeken 3400 mter magasra hatol fel. Obligt ragadoz: elssorban kisebb rgcslkat, madarakat fogyaszt; jobb hjn a rovarokra, lrvkra, vagy akr a dgevsre is rfanyalodhat. Techniks, gyes vadsz. Gyorsasgnak ksznheten nla nagyobb llatokat is zskmnyolhat. A nappalt rendszerint talussza, s alkonyatkor indul portyra, de ha hes, fnyes nappal, az emberek szeme lttra is vadszik. Napszllta fel nagyon lnk s virgonc. Az ivarrettsget a nstny 6-7 hnaposan, a hm egy vesen ri el. Elvlaszts utn mg tbb htig egytt maradnak anyjukkal, aki vadszni tantja ket; az ivarrs utn a hm utdok j vadszterletet keresnek, a nstnyek viszont egyes esetekben anyjuk territriumn maradnak. Tllsi eslyk ersen fgg a zskmnyknlattl. Termszetes ellensgei fknt a baglyok, rkk, macskk – valamint az ember, aki rtkes bundja miatt csapdzssal ritktja szmt.
A rozsomk (Gulo gulo), nem igazn hegyi llat, inkbb az erds terleteket kedvelik, a hegyekbe csak alkalomszeren mennek fel. A rozsomk magnyosan vadszik 2000 km² krli revrjn, annak hatrait illatmirigyvel, vizeletvel, rlkvel jelli meg. letritmusval nem kveti a sarkvidki nappalok s jszakk vltakozst, nhny rnknt pihen, majd jra vadszni indul. Legfeljebb 18 vig lhet, de a vadonban 8–10 v utn elpusztul. Mrete ellenre jl mszik fra, de fleg a talajon tartzkodik. Tli lmot nem alszik. Nyron a lemmingeket ssa ki, a rnszarvas- vagy jvorszarvas-borjakat prblja elfogni, a tundrn portyzva a tlrl maradt tetemeket s gymlcsket fogyaszt. A przsi id mjusban van, a pr nhny hetet egytt tlt. A rozsomk hajdan hatalmas terleten terjedt el, megtallhat volt mg Lengyelorszgban s Litvniban is. Az ember – csakgy, mint ms ragadozk esetben - valsgos irthadjratot vezetett ellene, ennek kvetkeztben ltszma jelentsen cskkent.
|
Flora |
A magas kris (Fraxinus excelsior) 20–40 m magas, lombhullat fa. Trzse karcs, egyenes, lombozata laza, koronja nagy. A fiatal fk koronja gyr, gaik meredeken felfel trnek. Korn, mg a lombfakads eltt, tbbnyire mrcius–prilisban, viszonylag rvid ideig virgzik. Virgait a szl porozza be, ezrt sok virgport termel. Termsei tlen is az gakon maradnak. Kedveli a meszes talajt. Ersen tpanyagignyes, ezrt mretesebb pldnyokat csak mly termrteg, valamint lejthordalk talajokon rdemes ltetni. A kves, szikls talajon jl megl; kzphegysgeink egyes szurdokerdiben, illetve meredek vderdben f fafajj vlt. Fja rtkes: sr, kemny s rugalmas. Fleg a btoripar hasznostja. Virgpora ersen allergn hats.
A trpehanga (Kalmia procumbens) rkzld, ersen elfsod, hever szr, nagy felleteket sznyegszeren benv trpecserje; gai elrhetik az 50 centimter hosszsgot, gyakran legykereznek, gazdagon elgaznak. A trpehanga mszkerl magashegysgi nvny. A nagy szlerssg szrt hatst s a -30 Celsius fok krli hmrskletet krosods nlkl elviseli. Gyakran igen magas kort r meg, de egy 50 vesnl idsebb nvny trzse sem vastagabb 6-7 millimternl. A virgzsi ideje jnius-jlius kztt van.
A molyhos nyr (Betula pubescens) ltalban nem ri el a 10 mteres magassgot s ritkn haladja meg a 100 ves kort. Tve gyakran korhadsnak indul. gy tnik, hogy az ceni ghajlatot jobban kedveli, kimondottan kontinentlis ghajlat vidken mr nem fordul el. A molyhos nyr nyr- s fzlpokon szak- s Kzp-Eurpban honos, dlen leginkbb a hegyvidkeken fordul el, 1600 mter magassgig. Szmos vltozata van. Izland legelterjedtebb shonos fafaja. A kznsges nyrhez hasonlt, de koronja kevsb karcs. A kreg vilgosbarns, helyenknt ezstfehr is lehet, de a trzs als rszn nem tallunk rajta stt szn, repedezett, varas mezket, mint a kznsges nyrnl. Levelei csak egyszer frszes szlek, krvonaluk kerekdedebb. A molyhos nyr a tartsan nedves, nyirkos, tpanyagban kzepes, bzisokban szegny, savany talajokat kedveli. A virgzsi ideje prilis-mjus kztt van.
A norvg partmenti erdk nem csak tlevelekbl llnak. A dli rszen, egszen a Trodheim-fjordig, a lombos erdk dominlnak. A f fafajtk a rezg nyr (Populus tremula) s amelyek kisebbsgi fajokknt elfordulnak az alpesi zna nyrfaerdeiben is. Magassga 20 – 30 mter. Gykrsarjakat kpez. Koronja kezdetben igen laza, ksbb inkbb kp alak, vgl gmblyded vagy szablytalanul tbb rszre tagoldik. Trzse ritkn egyenes, tbbnyire kiss hajlott. Ktlaki. A nyerstalajok idelis pionr nvnye. A vilgos fekvst, a laza, tpanyagban gazdag talajt kedveli. A virgzsi ideje mrcius–prilis kztt van.
A gleccserboglrka (Ranunculus glacialis) 5-20 centimter magas, kopasz, vel nvny. Szra felemelked vagy felll, egy- vagy tbbvirg. A tlevelek hsosak, vastagok, sttzldek, mlyen hrom hasbra tagoltak, a hasbok egyenltlenl bevagdaltak, tompa cscs cimpkkal. A szrlevelek lk, szablytalanul tenyeresen hasogatottak, cimpik lndzsa alakak. A felll virgok 15-20 millimter szlesek, 5 fehr, rzsaszn vagy sttvrs szirommal. A csszelevelek szrsek, rozsdabarnk, maradk. A gleccserboglrka 2300 mtertl 4300 mter magassgig, mszben szegny trmelken, sziklarsekben l. A virgzsi ideje jlius-szeptember kztt van.
Alpesi nvnyzet a svd-norvg hatron a kznsges borka (Salix lappponum). Ktlaki nvny. Lassan nv, fnyignyes, szrazsgtr faj, amely meszes s mszmentes talajon egyarnt megl. Az egyes tleveleket kett–ht venknt hullatja le. Rgta hasznljk fszernek, fznek belle lekvrt s borkaprlatot, s felhasznljk a gin, jenever zestsre is. A csps, des-kesernys, zamatos, nagyon aroms z bogyjbl desztillljk a borkaolajat, ami fszer- s likreszencik alapanyaga. Fszerknt frissen vagy szrtva, egszben vagy rlve hasznljuk.
Az orvosi angyalgykr (Angelica archangelica) szak-Eurpban, a hegyvidkeken honos, haznkban is termesztett. Ktves nvny, gykert mr a kzpkori kolostorok kertjben termesztettk s hasznltk fszerknt. Gmb alak ernys virgzata van, tmrje kb. 20 cm. Jliusban s augusztusban virgzik. A nvny levele s gykere saltk, fzelkek, mrtsok zestje. Egyes orszgokban a nvny szrt cukorban fzve kandrozzk, s tpszerknt fogyasztjk. Klnlegesen kellemes, aroms illata s desksen kesernys ze miatt az Altvater tpus likrk, gyomorkeserk alapanyaga. Illolajat, angelikasavat, cukrot, keser anyagot tartalmaz. Felhasznljk mg teakeverkek, vizelethajt borok, tvgyjavt, szlhajt, izzadst megszntet, idegerst gygyteakeverk ksztsnl.
|
|