
nmagban nem rtelmezhet |
Norvgit sokoldal politikai s gazdasgi egyttmkds jellemzi, gy irrelevns nmagban megyfigyelni trsadalomfldrajzi jellegzetessgeit, hiszen tkletes adok-kapok kapcsolatot folytat a tbbi Skandinv orszggal. 1954-ben kzs szak-eurpai munkaerpiacot, letelepedsi szabadsgot s egysges vzumpolitikt lptettek letbe.
Termszeti erforrsok: Az orszgok ritkn lakottak. A mezgazdasg eltartkpessge szabta meg a npsrsg fels hatrt. A Skandinv – flszigeten s Finnorszgban a lakossg lass gyarapodst a telepesek -i elnyomulsa ksrte. A II. vilghbor utn a kls vndorlsi egyensly helyrellt, a migrci irnyvltsban. Az alacsony szletsi arnyszm s a magas letsznvonal jrult hozz. A Fld lakossgnak 0,4 %-a l itt, a vilgtermelsbl 2 % a rszesedsk, a vilgkereskedelembl 5 %. Az ipar is magas szerepet jtszik a nemzetkzi munkamegosztsban.
|
Erforrsok |
A leginkbb hasznostott erforrsok:
termfld: sszefggen csak a parti sksgon s a svd tvidken alakult ki. A bsges csapadk kilgozza a talajt, a sovny podzolt csak Dl-Svdorszgban s Dnia K-i felben vltja fel a termkenyebb barna erdtalajt.
Konklzi a szntk arnynak alakulsa:
>> Dnia: 55%,
>> Finnorszg 7 %,
>> Svdorszg. 6%,
>> Norvgia 2,5 %.
Konklzis birtokviszonyok:
>> Dnia, Svdorszg: 10-30 hektros, kzepes mret parasztgazdasgok
>> Finnorszg, Norvgia: 12 hektros, kismret parasztgazdasgok
erdsg: Izland csaknem teljesen ftlan. Dnia lomberdinek helyt a szntfldek bortottk el. Finnorszg s Svdorszg fban gazdag (borelis fenyv s vegyes- s lomboserd). Az erdk nagy rsze a parasztsg kezben van. A XIX.sz. vgn indult meg a cellulz- s papripar fejldse.
tenger: Ersen csipkzett partvonal jellemz.
szak-atlanti ramls hatsa:
>> Tenger a norvg partoknl nem fagy be,
>> a Botteni- s a Finn-bl vizn azonban vastag jgpncl alakul ki.
Tengerhajzs szempontjbl, Norvgia kereskedelmi flottja a vilgon 6. A vilgkereskedelmi flottjnak csak 1/10-e az szaki llamok tulajdonban van. Fldnk leggazdagabb halszterlete. A vilg halzskmnybl 6-7 %-kal rszesednek. A kistestvr, Izland els a vilgon. Kontinentlis talpazat svnykincseinek felkutatsa: a selfelt 1965-ben szomszdos orszgok gazdasgi vezeteire osztottk. Hajpts jelents rszt foglal el iparban, valamint a frtornyok, amik az olajat bnysszk ki Norvgia vizeibl.
Vzenergia: Norvgia s Svdorszgban jelents. Fldrsznk vzenergiban leggazdagabb llamai. Kiegyenltetlen essgrbj, sebes folyk sr hlzata alakult ki ezeken a terleteken. Vzermvek ptsre Norvgiban a legkedvezbb az adottsgok. Az elektromosram-termelsbl a vzermvek rszesedsben Norvgia szinte teljesen, Svdorszg 40 %, Finnorszg 15-20 %.
olaj: 1970 ta a mlytengeri olajipar kulcsszerepet jtszik a norvg gazdasgban. Az szaki orszg ugyanakkor napjainkban mr nem tartozik a vilg 10 legnagyobb olajtermel nemzethez. Az szaki-tengeri lelhelyek kitermelse napi 2 milli hord, szemben a 2001-es napi 3,3 millival. A kontinentlis talapzat olajkszlet cskkensnek az teme 2013-ig az elzetes becslsekkel ellenttben gyorsabb lesz, gzkitermels vonatkozsban viszont a 2009-2013 kztti idszakra 25%-kal magasabb hozamokat s eladst prognosztizlnak. j termszeti erforrsok utn kutatva elkezddtt a Barents-tenger s a Norvg Arktikus szigetvilg feltrkpezse, ahol szakrti vlemnyek szerint Norvgia eddig fel nem fedezett erforrsainak ktharmada lelhet fel. Az Oroszorszggal ltrejtt egyetrts a Barents tengeri trsg hatraira vonatkozan 30%-kal megnvelte Norvgia tengeri terlett.
sznesrcek: Vasrcbnyszatban Svdorszg Eurpban vezet szerepet jtszik. Az szaki orszgok sznesrc - bnyszata eurpai viszonylatban szmottevek.
|
Kereskedelem (Wikipdia percek) |
fbb exportcikkek: Kolaj s kolajtermkek, gpek s berendezsek, megmunklt fmek, vegyi anyagok, hajk, hal.
fbb importcikkek: Gpek s berendezsek, vegyi anyagok, fmek, lelmiszerek
Fbb kereskedelmi partnerek:
export:
>> Egyeslt Kirlysg 25.6%,
>> Nmetorszg 12.6%,
>> Hollandia 12.0%,
>> Franciaorszg 6.7%,
>> Svdorszg 6.3%,
>> USA 5.0%
import:
<< Svdorszg 13.6%,
<< Nmetorszg 12.4%,
<< Kna 9.3%,
<< Dnia 6.3%,
<< Egyeslt Kirlysg 6.1%,
<< USA 5.4%
|
|