
Mire fel a gazdasgi jlt? |
l, mint Marci Hevesen
A gazdasg szerte a vilgon vlsgban van, de ezt mintha elfelejtettk volna megmondani a norvgoknak. „Valami rejtlyes trtnik Norvgiban” – llt a prizsi kzpont OECD (Gazdasgi Egyttmkdsi s Fejlesztsi Szervezet) 2007-es jelentsben. Hogyan rte el a vilgon az egyik legmagasabb letsznvonalat az az orszg, amelyet alig hrom vtizede mg „viszonylag szegny”-nek minstettek? Mikzben szinte mindent „rosszul” csinlnak. risi az llami szektor, amely a szabad piac kpviseli szerint gtolja a versenyt, az innovcit s a nvekedst, drga a munkaer, s nagyon ersek a szakszervezetek, magasak az adk, bsgesen kltenek a szocilis hlra, s mindenkinek jr nyugdj. St mintha immnisak lennnek a vilggazdasg jelenlegi llapotra.
De mirt? A filozfia
A sanyar mltban, a vilghbork korban rengeteg norvg elemenklt otthonrl, vagy klfldn marad a hbork lezrta utn is. Akik maradtak, okosan gazdlkodtak. Ha rekordtermst arattak, nem ltk fel az egszet, nem pazaroltk luxusra, hanem flretettek az elkerlhetetlen nehezebb idkre. A puritn s messzemenen egalitrius norvgok maguknak vallottk azt, amit Skandinviban Janteloven (Jante trvny) nven ismernek. Ez az emberi magatarts szablyait tartalmazza, s nem kevesebbet mond ki, mint hogy „Ne hidd magad tbbnek msnl!”
A gazdasgi tevkenysg ugyanilyen gyakorlatias volt, nagyrszt gazdlkods, halszat, erdszet, papr- s textilkszts, ruszllts. Miutn azonban a hollandok az orszg partjaitl dlre hatalmas fldgzmezket fedeztek fel a vizeikben, a norvg vezetk gy vltk, van rtelme feltrsokat vgezni az szaki-tengerben. Az els harminc kt, amelyeket az 1960-as vek kzepn frtak, szrazak voltak. Egyes olajtrsasgok feladtk, msok abba akartk hagyni, s a helyi pesszimistk azt jsoltk, hogy soha nem fognak olajat tallni. Aztn 1969 szeptemberben, egy jjel a parttl hromszz kilomterre lv Ekofisk-mez egyik frllomsnak vezetje fl kettkor felhvta a szrazfldi fnkt, s azt mondta: – bren van? ljn le gyorsan! Rengeteg olaj van mindentt az szaki-tengerben!
Krltekint, megfontolt np
A norvgok msok hibjbl tanultk meg, hogyan nem szabad bnni a vratlan ajndkkal. A hollandok pldul a gzkincskbl szrmaz bevtelket elkltttk klnfle szocilis juttatsokra, ily mdon gerjesztettk az inflcit, s csak keveset takartottak meg. 1962-ben Dnia eladta a ksbb felfedezett tengeri olajlelhelyek jogait egy helybeli hajtulajdonosnak. A norvgok elhatroztk, hogy ha az szaki-tenger gazdag kinccsel ajndkozza meg ket, azt „csaldi vagyon”-nak tekintik, amelybl mindenkinek rszeslnie kell. Nem szabad elherdlni, eltkozolni. Az olajtrsasgokkal folytatott trgyalsok sorn kiktttk, hogy Norvgia rszesl a profitbl, de a kockzatokbl nem vllal t. – Minden j lelhely kzel tven szzalkt megtartottuk – mondja Kåre Valebrokk, a vezet pnzgyi lap, a Dagens Nœringsliv korbbi fszerkesztje.
|
Kolajtermels |
Norvgia rdekeinek rvnyestsre 1972-ben a Storting (parlament) megszavazta a Statoil ltrehozst, els alkalmazottja s gyvezet igazgatja pedig Arve Johnsen gyvd-kzgazdsz lett, aki akkor a Norsk Hydrnl dolgozott. A tengerparti Stavanger vrosban lv j irodja egy btorozatlan, brelt laks volt, ahol a hivatalba lpse utni els jszakt a padln, egy hlzskban dideregve, a tlikabtjval takarzva tlttte. Sokat kellett tanulnia. Johnsen s egyre bvl, harminc alattiakbl ll csapata azonban hossz tv tervekben gondolkozott. A tengerentlra kldtek embereket az olajipar tanulmnyozsra, oktatkat bztak meg a fiatal norvgok kpzsvel, s a Trondheim Egyetem mszaki fakultsa virgzsnak indult. – Az olajrisok nyomban, tanul vezetknt kezdtk – mondta a Reader’s Digestnek. – Aztn mi is beltnk a voln mg. Csaknem negyven v mlva a Statoil Norvgia legnagyobb vllalata, negyven orszgban kzel harmincezer alkalmazottal. Az orszg mlytengeri olaj- s gztechnolgija lenjr, mdszereit s jtsait – a „zld” gzzem motoroktl az aclnl ersebb pillesly kbelekig – a vilg minden tjra exportlja.
Befektets
Az olaj- s gzkincs hozadka persze nem egyik naprl a msikra rt el minden norvg portjra. – Amikor n 1983-ban idejttem, Oslo kis falu volt. Szgyen volt gazdagnak lenni. Akinek volt mit a tejbe aprtania, rejtegette. Krlkertettk az szmedencjket – emlkszik vissza a lengyel szrmazs Nina Witoszek, aki kultrtrtnetet tant az osli egyetemen. Hsz vvel ezeltt a Storting hozzjrult, hogy a kolajbl szrmaz sszes bevtel ne az ves llami kltsgvetsbe kerljn, hanem egy fggetlen vagyonalapba, amely azt rszvnyekbe s ktvnyekbe fekteti, s ily mdon tovbbi jvedelmet hoz, ezt aztn jogban ll elklteni. Mivel tovbbi kutakat frtak s az energiarak emelkedtek, az ezredfordul ta az alap s a befektetsek profitja ugrsszeren nvekedett. 2009 vgre 310 millird eurra rtkeltk, 39 millird eur negyedves hozammal. Elrejelzsek szerint az rtke meg fog duplzdni a kvetkez ngy v folyamn. Peter Warren, egy Oslban dolgoz kockzatialap-kezel azt mondja, hogy amikor a tzsdk 2008 vgn sszeomlottak, k a legalacsonyabb ron vettek rszvnyeket. – Nagyon okos emberek kezelik az alapot – mondja Warren.
Hozadk
A jvedelembl fleg szocilis szolgltatsok formjban juttat az embereknek a kormny, melynek kltsgvetsi tbblete van, nem szorul klcsnre. – Rengeteg pnzt takartottunk meg. Most mr klthetnk is – magyarzta Roger Schjerva pnzgyminisztriumi llamtitkr. Az llam gyakorlatilag ingyenes s elsrang oktatst, egszsggyi elltst s gyermekintzmnyeket biztost. Csekly a magnszektorbeli knlat, s valjban nincs is szksg r.
Az llami nyugdj ugyancsak garantlt. Mg azok a hzassgban lk is kaphatnak akr vi harmincezer eurt, akik soha nem dolgoztak. Ngyszzezernl tbben vannak, akik azt lltjk, hogy nem tudnak dolgozni, k llami rokkantnyugdjat kapnak. Nem mindegyikk rdemli meg, de az orszg megengedheti ezt magnak. A siker egyik bizonytka, hogy a hagyomnyosan Nagy Testvreknek tekintett svdek kzl sokan jnnek, hogy viszonylag alantas munkt vgezzenek, pldul csaposknt vagy ptkezseken dolgozzanak, mivel a felttelek s a fizetsek is jobbak, mint Svdorszgban.
J szerencse s j vezets egytt – de mit tanulhatunk tlk mi, tbbiek? – Ha trtnetesen sok pnz ll a hzhoz, alaposan fontoljuk meg, hogyan kltjk el. s mindenkpp gondoljunk a kvetkez nemzedkekre is – mondja Arve Johnsen. – Aknzzuk ki a lehet legjobban erforrsainkat, hossz tvon az emberek javt szolglva.
me, a rejtly megfejtse.
|
Zld energik |
Kolajtermel, mgis...
Norvgia a vilg egyik legjelentsebb kolaj- s fldgztermelje. Mindezek mellett kell hangslyt fektet a megjul energival kapcsolatos fejlesztsekre is. Az szaki llam energiapolitikjt figyelve elmondhat, hogy a kvetkez vtizedekben akrmely' szektorra is helyezi a hangslyt – a nemzetkzi kzssg cselekvskptelensge kvetkeztben – mindenkppen energianagyhatalom lesz, s ezzel kapcsolatban csak kevs, m annl jelentsebb problmakr marad. Br a norvg gazdasg gerinct tovbbra is a fosszilis energiahordozk s olajszrmazkok kitermelse s exportja adja, Norvgia a zldenergia-kivitel irnyba is lpseket tesz: 2018-ig pl ki, s kezd energit szlltani egy 600km-es nagyfeszltsg kbel Nmetorszg fel, Hollandin keresztl. (Ez lenne a NorGer-sszekttets.) Ms eurpai orszgok is csatlakoztak mr ilyen nagyteljestmny kbelekkel a norvg eloszthlzatra: Dnibl, illetve az Egyeslt Kirlysgbl pedig mind Anglibl, mind Skcibl indulnak ilyen sszekttetsek.
Energiatermels
Norvgia teht tovbbra is a vilg egyik vezet orszga az energiatermelsben, s Eurpa fontos elltja. Relatv hatalmt s pozcijt tovbb nvelik innovcii s megbzhatsga. Energiaipara ktarc, azonban a zldenergia eltrbe helyezse tekintetben – klnsen ami az exportot illeti – egyelre pusztn haszonlvez, hiszen erre nem ktelezik egyezmnyek s a nemzetkzi kzssg ilyen irny cselekvskptelensge folytn ez kzptvon sem fog vltozni. Pozciptsnek szempontjbl rendkvl j idben jtt az a nmet elhatrozs, hogy megszntetik a nukleris energiatermelst, hiszen gy valamennyire a norvg elektromos export fggi lettek. A Norvg Kirlysg geopolitikai s geostratgiai helyzete, valamint szvetsgesi kapcsolatai ugyanakkor hordoznak valamennyi kdolt feszltsget Oroszorszg ambciival szemben, azonban ezeket eddig sikerlt bksen rendezni.
Krnyezettudatos koncepcik
Norvgia arra kszl, hogy egy vtized mlva csak olyan jrmveknek adjon forgalmi engedlyt, amelyek nem bocstanak ki kros anyagot. Onnan nzve, hogy az elektromos kocsik arnya nluk a legmagasab mr ma is, ez taln nem is olyan meglep. Az orszg gazdagsgt azonban ettl mg az biztostan a kvetkez vtizedekre is, ha mshol nem prblnk – olyan nagyon – a novg modellt kvetni. Norvgia clja az, hogy 2025-re az orszg jrmparkja ttrjen a nullaemisszis plyra. Ezrt 10 v mlva mr nem adnak majd ki engedlyt j jrmre, ha az nem elektromos hajts. Olyannyira nem tudomnyos-fantasztikus trtnet kezdsorai ezek – rta meg a Cleantechnica, hogy a pontos menetrendet a norvg parlament Energia s krnyezetvdelem lland bizotsgnak elnke, Ola Elvestuen mr be is jelentette.
2007-ben Jens Stoltenberg miniszterelnk tett javaslatot erre a lpsre, amellyel ms gazdag orszgokat kvnnak hasonl irnyba befolysolni. A Munksprt egyik gylsn elmondott beszdben Stoltenberg kijelentette, hogy az veghzhats a vilg legveszlyesebb krnyezeti problmja, s Norvgia is felelssggel tartozik azrt, hogy cselekedjen. Mint mondta, 2050-re az veghzhats gzok kibocstst radiklisan cskkenteni kell. A gazdag orszgoknak sznsemlegess kellene vlniuk. Ez persze nem jelenti azt, hogy a krdses orszgok egyltaln nem bocstanak majd ki. Azt azonban jelenti, hogy minden tonna veghzhats gz kibocstst ellenslyozni kell a megfelel cskkentssel mshol. gy jhet ltre a kibocsts-semlegessg. Norvgia a nemzetkzi klmagyi erfesztsek lharcosa lesz. Javaslata szerint 2050-ig Norvgia vllalja, hogy a kormny hangslyos intzkedseket vezet be annak rdekben, hogy a Kioti Egyezmny alapjn megfogalmazott kibocstsi clok 10%-t teljestse 2012-ig s 30%-t 2030-ig. A statisztikk szerint sikerlt is neki.
Szlenergia
Norvginak hatrozott ambcii vannak a part menti szlenergia kapcsn is. Mikzben az EU belefog ambicizus terveibe a megjulk fellendtse rdekben, az olajban gazdag Norvgia keresi annak lehetsgt, hogy vltozatosabb tegye energiatermelst, s olyan krnyezetbart elektromossggal lssa el az eurpai fogyasztkat, melyet hatalmas part menti szlfarmokon lltana el. Mikzben az EU belefog ambicizus terveibe a megjulk fellendtse rdekben, az olajban gazdag Norvgia keresi annak lehetsgt, hogy vltozatosabb tegye energiatermelst, s olyan krnyezetbart elektromossggal lssa el az eurpai fogyasztkat, melyet hatalmas part menti szlfarmokon lltana el. A szlenergit rint tanulmnyok szerint Norvgia Portuglit kvetve a msodik helyen ll a part menti szlenergia lehetsgeit illeten. Az orszg teljes energiaszksgletnek 60%-t fedezi megjul forrsokbl, mely hromszorosa az EU 2020-ra kitztt cljnak. A szlenergia mellett az orszgnak kivl adottsgai vannak a vzenergia kiaknzsra, melynek mr komoly mltja is van. Ilyen adottsgok mellett Norvgia segthet az EU klmacljainak elrsben.
Jelenleg egy vagy kt terawattra elektromossgot szlltanak vente az uniba, mely vrhatan nvekedni fog a jvben, annak ellenre, hogy a kormnynak nincs klnsebb clja ezzel kapcsolatban. A klgyminiszter szerint a part menti szlenergia kiaknzsa eltt mg kihvsok llnak, mivel a leggretesebb terletek a mly cenokon vannak, melyek igen bartsgtalan krnyezetet jelentenek. Ezeken a terleteken elssorban az sz turbink a jv. Mr kszltek a technolgival kapcsolatos bemutat modellek, a kvetkez lps, hogy nagy mretben ksztsk el ket, s alkalmasak legyenek a kmletlen krnyezetben val mkdsre. A szakrtk szerint ennek megvalstshoz mg 10 v szksges. A msik kihvs az elektromos infrastruktra megfelel szintre emelse, mely a becslsek szerint szintn el fog tartani egy vtizedik.
|
Forrs: rd.hu [Brian Eads] | servian.hu | kitekinto.hu | hvg.hu
|