WW I. |
1903-tól norvég barátaink elkezdik fejleszteni a hadseregüket, egyre morcosabban néznek a svédekre, de annak ellenére, hogy 1904-re a háború küszöbére sodródnak, végül egy évvel később békésen szétválnak útjaik. Közel hatszáz év után létrejön a független norvég állam, amelynek minden szempontból saját hadserege van. Az első világháborút még sikerül megúszniuk, noha a britek (eléggé sportszerűtlen, ámde annál pragmatikusabb módon) gazdasági eszközökkel és lágy fenyegetéssel arra kényszerítették őket, hogy kereskedelmi flottájuk jelentős részét (tengerészekkel együtt) bocsássák az Antant rendelkezésére. Azt nem mondanám, hogy örömmel tették, de a Keresztapa óta tudjuk, hogy vannak olyan ajánlatok, amelyeket nem lehet visszautasítani: több ezer norvég lelte halálát brit zászló alatt az első világháborúban úgy, hogy országa hivatalosan semleges maradt. |
WW II. |
Huszonöt évvel később Adolf nem akart hibázni, no meg a térképet és a történelemkönyveket is szerette böngészni: rájött, hogy ha Norvégia megint semleges marad (amint azt VII. Haakon király sietve kijelentette), az a Vaterlandnak megint nettó szívás lesz. Rövid tanácskozás a tábornokaival, s 1940 áprilisában a németek bevonulnak Dániába és Norvégiába, kvázi megvédeni őket egy francia-angol inváziótól. A norvég hadsereg egyes alakulatai hősiesen ellenállnak ugyan, de ez fix annyira elég, hogy a Wehrmacht ne két hét, hanem két hónap alatt tegye rá a kezét az országra. A horogkeresztes zászló kitűzését követően a norvég hadsereg gyakorlatilag megszűnik: a pilóták és a haditengerészek egy része fogja magát és átszökik Angliába, ahol beállnak a szövetségesek közé és fegyvert fognak a németek ellen. A szárazföldiek pedig vagy a honi ellenállási mozgalmat (Hjemmefronten) választják, vagy csatlakoznak az 5. számú SS Páncélos Hadosztályhoz (Wiking), amely tárt karokkal fogadta a tiszta fajú skandináv önkénteseket. 1943-tól felkínáltak nekik egy másik opciót is: ez volt a 11. számú SS Páncélgránátos Hadosztály (a Nordland).
Weserübung hadművelet
1939 tavaszától a brit Admiralitás szemében Skandinávia a Németországgal a jövőben kirobbanó konfliktus egyik potenciális hadszínterévé avanzsált. A brit kormány vonakodott még egy szárazföldi konfliktusba bonyolódni a kontinensen, mivel tartottak az első világháború megismétlődésétől. Ezért a németek közvetett meggyengítése érdekében egy blokád felállítását tervezték. A német ipar nagyban függött a Svédország északi lelőhelyein kitermelt vasérctől, amelynek jelentős részét a norvég Narvikban hajózták be. A norvég partvidék ellenőrzése pedig még szorosabbra fonta volna a gyűrűt Németország körül.
A háború végén a norvégok brit segítséggel szervezik újjá a hadseregüket, és (okos emberek lévén) már elég korán rájönnek arra, hogy az a 200 kilométer közös határ a Szovjetunióval pont kétszázzal több, mint a kívánatos. Katonapolitikusaik tanulmányozzák a vonatkozó papírokat és úgy döntenek, hogy a semlegesség nem nagyon jön be; elfogadják az amerikaiak ajánlatát, és 1949-ben a NATO alapító tagjaként írják alá a washingtoni dokumentumot.
|
A WW II. következményei |
Emigrálás
A kormány és a királyi család Londonba menekült. Az emigráns kormány a Szövetségeseket segítette, világszerte fenntartotta követi és konzuli kapcsolatait és az átállt kereskedelmi flottát irányította; ezenfelül megszervezték a norvégiai ellenállást. A háború kitörésekor Norvégia rendelkezett a világ negyedik legnagyobb kereskedelmi hajóparkjával. A németek ennek kb. 20%-át elfogták, de a többit, mintegy 1000 hajót a kormány lefoglalta és a Szövetségeseknek végzett velük teherszállítást. A német támadás hosszú távú hatásaként az ország feladta addigi semleges politikáját és 1949-ben alapító tagja volt a NATO-nak.
NATO
A NATO-tagság automatikusan azt is jelentette, hogy elkezd ömleni a jenki haditechnika: M-114-es, M-109-es és M-105-ös lövegek, M-46-os Patton és M-24-es Chaffee harckocsik, valamint repülőgépekből az F-84 Thunderjet, az F-86-os Sabre és az F-5-ös Tiger. Norvégia (illetve hát a norvég hadsereg) feladata világos: vigyázó szemeit a szovjet Északi Flotta murmanszki bázisáról kiinduló felszíni és víz alatti hajókon kell tartania, továbbá meg kell akadályoznia, hogy egy esetleges szovjet offenzíva esetén a norvég partok mentén az oroszok bázisokat létesítsenek előrenyomuló hadihajóik számára. A norvég haditengerészet lett a Norvégia-Izland-Grönland (később Skócia-Izland-Grönland) között végighúzódó SOSUS-rendszer egyik felügyelője és karbantartója is.
|
A WW II. utáni időszak |
A hidegháború végeztével Norvégia geostratégiai szerepe is átértékelődött kissé, ami nem csak a közvetlen szovjet fenyegetés látszólagos megszűnésének volt köszönhető, hanem annak a távolról sem elhanyagolható körülménynek is, hogy az Északi-tenger kőolaj- és földgáz-mezőit nem csak feltérképezték, hanem módszeresen el is kezdték kiaknázni. Mára az egy főre eső mintegy 40 ezer eurós GDP-jével Norvégia Európa leggazdagabb államává vált (a luxembourgi és liechtensteini számokat most ne vegyük figyelembe, hiszen azok mögött nincs termelés, csak folyószámlák és zömében külföldi pénz); összehasonlításként elmondom, hogy a vonatkozó magyar szám 13 ezer euró körül mozog…
Északi barátaink katonai szempontból is óvatosan közelítették meg a Varsói Szerződés (és a Szovjetunió) 1990/1991-es megszűnését. Öt évig gyakorlatilag semmit sem változtattak a nyolcvanas évek doktrínájához képest. Jött aztán az 1995 decemberi norvég-orosz katonai együttműködési megállapodás, majd (ennek egyenes folyományaként) az 1996-os hadseregreform, minek következtében az addigi 13 szárazföldi dandárról 6-ra csökkentették az aktív létszámot.
Úgy tűnik, az oroszok tényleg nagyon megnyugtathatták őket, mert további négy év elteltével a politikusok újabb karcsúsítást vertek végig a kicsit duzzogó (és hivatalból enyhén paranoiás) tábornokok ellenkezése dacára: a hat dandárból maradt négy, ráadásul egyre-másra lakat került a norvég véderő büszkeségeire, a híres (részben rejtett, részben nyílt) északi erődítményekre és föld alatti bunker-hálózatokra. És hogy a végső kétségbeesés szele minden norvég military-rajongót megcsapjon, aki még reménykedett: 2004 óta már csak két aktív szárazföldi dandár áll készenlétben arra, hogy hivatásszerűen életét adja a sárgán ringatózó norvég búzamezőkért gleccserekért és a fjordokért. |
Forrás: Wikipédia | tiboru.blogrepublik.eu [Tiboru]
|