
WW I. |
1903-tl norvg bartaink elkezdik fejleszteni a hadseregket, egyre morcosabban nznek a svdekre, de annak ellenre, hogy 1904-re a hbor kszbre sodrdnak, vgl egy vvel ksbb bksen sztvlnak tjaik. Kzel hatszz v utn ltrejn a fggetlen norvg llam, amelynek minden szempontbl sajt hadserege van. Az els vilghbort mg sikerl megszniuk, noha a britek (elgg sportszertlen, mde annl pragmatikusabb mdon) gazdasgi eszkzkkel s lgy fenyegetssel arra knyszertettk ket, hogy kereskedelmi flottjuk jelents rszt (tengerszekkel egytt) bocsssk az Antant rendelkezsre. Azt nem mondanm, hogy rmmel tettk, de a Keresztapa ta tudjuk, hogy vannak olyan ajnlatok, amelyeket nem lehet visszautastani: tbb ezer norvg lelte hallt brit zszl alatt az els vilghborban gy, hogy orszga hivatalosan semleges maradt. |
WW II. |
Huszont vvel ksbb Adolf nem akart hibzni, no meg a trkpet s a trtnelemknyveket is szerette bngszni: rjtt, hogy ha Norvgia megint semleges marad (amint azt VII. Haakon kirly sietve kijelentette), az a Vaterlandnak megint nett szvs lesz. Rvid tancskozs a tbornokaival, s 1940 prilisban a nmetek bevonulnak Dniba s Norvgiba, kvzi megvdeni ket egy francia-angol invzitl. A norvg hadsereg egyes alakulatai hsiesen ellenllnak ugyan, de ez fix annyira elg, hogy a Wehrmacht ne kt ht, hanem kt hnap alatt tegye r a kezt az orszgra. A horogkeresztes zszl kitzst kveten a norvg hadsereg gyakorlatilag megsznik: a piltk s a haditengerszek egy rsze fogja magt s tszkik Angliba, ahol bellnak a szvetsgesek kz s fegyvert fognak a nmetek ellen. A szrazfldiek pedig vagy a honi ellenllsi mozgalmat (Hjemmefronten) vlasztjk, vagy csatlakoznak az 5. szm SS Pnclos Hadosztlyhoz (Wiking), amely trt karokkal fogadta a tiszta faj skandinv nknteseket. 1943-tl felknltak nekik egy msik opcit is: ez volt a 11. szm SS Pnclgrntos Hadosztly (a Nordland).
Weserbung hadmvelet
1939 tavasztl a brit Admiralits szemben Skandinvia a Nmetorszggal a jvben kirobban konfliktus egyik potencilis hadsznterv avanzslt. A brit kormny vonakodott mg egy szrazfldi konfliktusba bonyoldni a kontinensen, mivel tartottak az els vilghbor megismtldstl. Ezrt a nmetek kzvetett meggyengtse rdekben egy blokd fellltst terveztk. A nmet ipar nagyban fggtt a Svdorszg szaki lelhelyein kitermelt vasrctl, amelynek jelents rszt a norvg Narvikban hajztk be. A norvg partvidk ellenrzse pedig mg szorosabbra fonta volna a gyrt Nmetorszg krl.
A hbor vgn a norvgok brit segtsggel szervezik jj a hadseregket, s (okos emberek lvn) mr elg korn rjnnek arra, hogy az a 200 kilomter kzs hatr a Szovjetunival pont ktszzzal tbb, mint a kvnatos. Katonapolitikusaik tanulmnyozzk a vonatkoz paprokat s gy dntenek, hogy a semlegessg nem nagyon jn be; elfogadjk az amerikaiak ajnlatt, s 1949-ben a NATO alapt tagjaknt rjk al a washingtoni dokumentumot.
|
A WW II. kvetkezmnyei |
Emigrls
A kormny s a kirlyi csald Londonba meneklt. Az emigrns kormny a Szvetsgeseket segtette, vilgszerte fenntartotta kveti s konzuli kapcsolatait s az tllt kereskedelmi flottt irnytotta; ezenfell megszerveztk a norvgiai ellenllst. A hbor kitrsekor Norvgia rendelkezett a vilg negyedik legnagyobb kereskedelmi hajparkjval. A nmetek ennek kb. 20%-t elfogtk, de a tbbit, mintegy 1000 hajt a kormny lefoglalta s a Szvetsgeseknek vgzett velk teherszlltst. A nmet tmads hossz tv hatsaknt az orszg feladta addigi semleges politikjt s 1949-ben alapt tagja volt a NATO-nak.
NATO
A NATO-tagsg automatikusan azt is jelentette, hogy elkezd mleni a jenki haditechnika: M-114-es, M-109-es s M-105-s lvegek, M-46-os Patton s M-24-es Chaffee harckocsik, valamint replgpekbl az F-84 Thunderjet, az F-86-os Sabre s az F-5-s Tiger. Norvgia (illetve ht a norvg hadsereg) feladata vilgos: vigyz szemeit a szovjet szaki Flotta murmanszki bzisrl kiindul felszni s vz alatti hajkon kell tartania, tovbb meg kell akadlyoznia, hogy egy esetleges szovjet offenzva esetn a norvg partok mentn az oroszok bzisokat ltestsenek elrenyomul hadihajik szmra. A norvg haditengerszet lett a Norvgia-Izland-Grnland (ksbb Skcia-Izland-Grnland) kztt vgighzd SOSUS-rendszer egyik felgyelje s karbantartja is.
|
A WW II. utni idszak |
A hideghbor vgeztvel Norvgia geostratgiai szerepe is trtkeldtt kiss, ami nem csak a kzvetlen szovjet fenyegets ltszlagos megsznsnek volt ksznhet, hanem annak a tvolrl sem elhanyagolhat krlmnynek is, hogy az szaki-tenger kolaj- s fldgz-mezit nem csak feltrkpeztk, hanem mdszeresen el is kezdtk kiaknzni. Mra az egy fre es mintegy 40 ezer eurs GDP-jvel Norvgia Eurpa leggazdagabb llamv vlt (a luxembourgi s liechtensteini szmokat most ne vegyk figyelembe, hiszen azok mgtt nincs termels, csak folyszmlk s zmben klfldi pnz); sszehasonltsknt elmondom, hogy a vonatkoz magyar szm 13 ezer eur krl mozog…
szaki bartaink katonai szempontbl is vatosan kzeltettk meg a Varsi Szerzds (s a Szovjetuni) 1990/1991-es megsznst. t vig gyakorlatilag semmit sem vltoztattak a nyolcvanas vek doktrnjhoz kpest. Jtt aztn az 1995 decemberi norvg-orosz katonai egyttmkdsi megllapods, majd (ennek egyenes folyomnyaknt) az 1996-os hadseregreform, minek kvetkeztben az addigi 13 szrazfldi dandrrl 6-ra cskkentettk az aktv ltszmot.
gy tnik, az oroszok tnyleg nagyon megnyugtathattk ket, mert tovbbi ngy v elteltvel a politikusok jabb karcsstst vertek vgig a kicsit duzzog (s hivatalbl enyhn paranois) tbornokok ellenkezse dacra: a hat dandrbl maradt ngy, radsul egyre-msra lakat kerlt a norvg vder bszkesgeire, a hres (rszben rejtett, rszben nylt) szaki erdtmnyekre s fld alatti bunker-hlzatokra. s hogy a vgs ktsgbeess szele minden norvg military-rajongt megcsapjon, aki mg remnykedett: 2004 ta mr csak kt aktv szrazfldi dandr ll kszenltben arra, hogy hivatsszeren lett adja a srgn ringatz norvg bzamezkrt gleccserekrt s a fjordokrt. |
Forrs: Wikipdia | tiboru.blogrepublik.eu [Tiboru]
|