Norvgia a napleoni hbork lezrultval kerlt Dnitl Svdorszghoz. Ez annak ellenre trtnt meg, hogy az orszg kikiltotta fggetlensgt, elfogadta sajt alkotmnyt s 1814. mjus 17-n kirlyt vlasztott. Svdorszg ugyanis a mossi egyezmnyben perszonluniba knyszertette az orszgot, mely br ebben az esetben szinte teljes fggetlensget jelentett, m az orszg klgyeirt Svdorszg felelt. Az orszgban a 19. szzadban a svdekkel szembeni ellenszenv fokozdsa vezetett vgl a fggetlensgi mozgalomhoz.
A svdektl val elszakadst a norvg parlament 1905. jnius hetedikn szavazta meg. Br a kpviselk a svd hadsereg katonai fellpstl s agresszv beavatkozstl tartottak, a teljes fggetlensg elrse s kikiltsa teljesen bksen zajlott le. A nyilatkozat alrsa utn npszavazst rtak ki, mely megerstette a fggetlen monarchit, melyben a trnt a dn Kroly hercegnek ajnlottk fel, aki VII. Haakon nven lett uralkod.
1905-ben megalakult a koalcis Michelsen-kormny s a parlament megszavazta a klnll norvg konzultusok fellltst. A kirly visszautastotta a trvnyt, mire jnius 7-n a parlament egyhanglag kimondta az uni felbontst. Az ezt kvet npszavazson mindssze 184-en szavaztak a Svdorszggal val unira. A kormny Kroly dn hercegnek ajnlotta fel a norvg trnt, aki aztn VII. Haakon nven uralkodott. A kvetkez tz vben fontos szocilis intzkedseket hoztak, bevezettk a tppnzt, a gyrak munkavdelmi ellenrzst s a tzrs munkanapot. A nemzeti erforrsok vdelme cljbl korltoztk a klfldiek bnya-, erd- s vzesstulajdonlst (utbbit a vzermvek miatt). 1913-ban a vilgon msodikknt a nk vlasztjogot kaptak. A 19. szzad vgn s a 20. szzad elejn a norvgok nagy szerepet jtszottak a sarkkutatsban, kzismert Fridtjof Nansen, Roald Amundsen s Otto Sverdrup neve. Amundsen volt az els, aki 1911-ben elrte a Dli-sarkot.
|