
Kalmari Uni |
Az uni ltrejtte
Az unit I. Margit dn kirlyn hozta ltre a svdorszgi Kalmar vrosban, amely az akkori dn hatr kzelben fekdt. A nmet szrmazs Albertet a svd nemessg egy rsze nem akarta elfogadni kirlynak, a kibontakoz lzadst pedig felkaroltk a dnok, akik egy unit prbltak ltrehozni, a Hanza szvetsg hatalmnak ellenslyozsra. 1389-ben Dnia s a svd nemessg csapatai legyztk Albert seregt, aki ezek utn nem tudta megfizetni a kiszabott 60 000 mrka hadisarcot. Margitnak, aki IV. (Atterdag) Valdemr dn kirly lnya s VI. Haakon norvg kirly felesge volt, sikerlt elismertetnie nvre unokjt, Pomerniai Eriket norvg trnrksknt, s kirlly vlaszttatni a msik kt orszgban. Margit meggrte a nemessgnek, hogy tiszteletben tartja a jogaikat, Erik azonban kzpontostani akarta a monarchit.
A kalmari uni perszonlunik sorozata volt (1397–1524), melyek Dnit, Norvgit s Svdorszgot egy uralkod alatt egyestettk. Az llamok feladtk szuverenitsukat, de megriztk fggetlensgket, s az eltr rdekek (klnsen a svdek ellenllsa a dn s holsteini befolyssal szemben) az 1430-as vektl kezdve meggyengtettk az unit. Vglegesen 1523-ban, I. Gusztv svd kirly trnra lpsekor bomlott fel, jllehet hivatalosan csak egy vvel ksbb sznt meg.
Konfliktusok
A svdek nem nztk j szemmel a dnok gyakori hborit Schleswigben, Holsteinben, Mecklenburgban s Pomerniban, mivel azok akadlyoztk a kontinensre irnyul vasexportjukat. Radsul a dn kzpontostsi trekvsek is ellenllst szltek a svd llamtancsban, amely meg szerette volna rizni a fggetlensget.
Az 1430-as vekben az uni olyannyira meggyenglt, hogy fegyveres felkels is kibontakozott (Engelbrekt-felkels), melynek sorn a dn csapatokat kiztk Svdorszgbl. Eriket 1439-ben letettk a kirlyi trnrl, s a gyermektelen bajor Wittelsbach Kristfot vlasztottk kirlly. Miutn 1448-ban meghalt, VIII. Kroly lpett a trnra azzal a szndkkal, hogy svd korona alatt egyesti jra a hrom llamot. Egy vre r meg is vlasztottk norvg kirlly, Dniban azonban a pomerniai befolys bizonyult ersebbnek. A kvetkez ht vtizedet a vezet szereprt foly svd-dn rivalizls jellemezte.
II. Keresztly dn kirly 1520-ban mg egyszer meghdtotta Svdorszgot, s megrendezte a stockholmi vrfrdt. Ez jabb svd felkelshez vezetett, s 1521-ben vgleg kiztk a dnokat az orszgbl. 1523. jnius 6-n Vasa Gusztvot kirlly vlasztottk, gy helyrellt Svdorszg szuverenitsa s felbomlott a kalmari uni. Gusztv megkoronzsnak napja ma nemzeti nnep.
Utlet
A kalmari uni egyes intzmnyei fennmaradtak egszen 1536-ig, amikor a dn llamtancs Norvgit egyoldalan Dnia egyik tartomnyv minstette, s ezzel ltrejtt Dnia–Norvgia. Norvgia megrizte jogrendszert s egyes intzmnyeit, de korbbi birtokai (Izland, Grnland s Ferer) kzvetlenl a dn korona fennhatsga al kerltek.
|
Dnia s Norvgia |
Dnia–Norvgia (dnul s norvgul: Danmark-Norge) egy trtnelmi llamalakulat, uni neve, amely a Norvg s a Dn Kirlysgbl llt, magba foglalva a fgg terleteket: Izlandot, Grnlandot s Ferert is. Az eldjnek tekinthet Kalmari uni felbomlst kvet viszlykodsok lezrulta utn, 1536-ban a kt kirlysg perszonlunira lpett, ami 1814-ig llt fenn. A norvg llamtancsot 1537-tl kezdve nem hvtk ssze, de az orszg megrizte kln trvnyeit s egyes intzmnyeit, mint pldul a kirlyi kancellr, a sajt pnzvers s hadsereg.
A napleoni hborkban Dnia–Norvgia veresget szenvedett, s Norvgia a kieli bke rtelmben svd uralom al kerlt, fgg terleteit azonban Dnia megtartotta. A norvgok elutastottk a szerzds feltteleit, s az sszehvott alkozmnyoz gyls 1814. mjus 17-n kikiltotta az orszg fggetlensgt. Az ezt kvet svd invzi a perszonluni elfogadsra knyszertette a norvgokat, azonban megtarthattk liberlis alkotmnyukat s sajt intzmnyrendszerket, kivve a klgyeket. A Svdorszg s Norvgia kztti uni 1905-ig llt fenn.
|
Svdorszg s Norvgia |
A svd uralom ellen protestlk minden vben mjus 17-n megemlkeztek az alkotmny napjrl, amit a svdek be is tiltottak. Miutn 1829-ben katonasggal vertk szt a felvonulkat, akkora felhborods trt ki, hogy a svd kirly jobbnak ltta lemondatni a kormnyzt s engedlyezte az alkotmnyra val megemlkezst. 1814-tl kezdden az orszgban a kirlynak felels parlament hozta a trvnyeket; a kpviselket a lakossg 5,6%-t kitev vlasztpolgrok vlasztottk meg. 1838-tl a helyi tancsok sszettelt is vlasztssal hatroztk meg.
Az 1840-es vekben fejldsnek indult a textilipar, illetve az azt tmogat gpipar. Az 1848-as gazdasgi vlsg letre hvta az els szakszervezeteket s a jogegyenlsget kvetel mozgalmat. Az 1840-es s 50-es vekben a parlament sorra eltrlte a gazdasgi kivltsgokat s a bels kereskedelmet knnyt rendelkezseket hozott. Christiania lakossga 1855-ben elrte a 40 ezret. Az orszg npessge 1865-ben mr 1,7 milli volt; a gyors nvekeds okai a javul kzegszsggy miatt drmaian visszaes gyermekhalandsg s a javul lelmezs (aminek alapjt a burgonya s a hering kpezte) voltak. A norvgok az 1820-as vekben kezdtek kivndorolni szak-Amerikba; 1860-ra ez tmegess vlt. 1930-ig sszesen 800 ezer norvg vndorolt ki, tbbsgk az Egyeslt llamok kzpnyugati llamaiba.
A kivndorls munkaerhinyt okozott, amire a tulajdonosok fokozott gpestssel vlaszoltak. A 19. szzad msodik felben jlentsen kibvlt az thlzat s megindulatk a partmenti gzhajjratok. Az els vast 1854-ben plt Christiania s Eidsvoll kztt; a kvetkez vben a tvrvonal is kiplt. A faanyagkivitelt segtette a gzhajts frszmalmok megjelense az 1860-as vekben s Norvgia jelents mennyisg heringkonzervet, cellulzt s farostot is exportlt. Miutn eltrltk a brit hajzsi trvnyt (ami szerint brit kiktbe csak brit haj szllthat), a norvg kereskedelmi hajzs volumene is megugrott. 1880-ra 60 ezer norvg tengersz szolglt a hajkon, amelyek a vilg harmadik legnagyobb kereskedelmi flottjt tettk ki. 1875-ben Norvgia csatlakozott a skandinv valutaunihoz s a korbbi tallr (speciedaler) helyett bevezettk a koront; egyttal a metrikus mrtkrendszer is bevezetsre kerlt.
1869-tl a parlament vente lsezett s 1872-tl a miniszterek az orszggylsnek is beszmoltak. 1882 volt az els v, amikor kt prt - a liberlisok s a konzervatvok is indult a vlasztson. 1884-ben a kirly a tbbsget szerzett liberlis prt vezetjt, Johan Sverdrupot nevezte ki Norvgia els miniszterelnkv. A kormny jelents reformokat vezetett be, kiterjesztette a vlasztjogot a norvg frfiak kb. felre, a nyelvjrsok kztti konfliktust feloldva kt hivatalos rott formt vezetett be, bevezette az eskdtszket, a htves ktelez oktatst, majd 1889-tl els eurpai orszgknt az ltalnos vlasztjogot (a frfiak szmra).
Az 1880-as s 1890-es vekben megersdtt a munksmozgalom s szmos szakszervezet alakult. Az els munksprti kpviselt 1903-ban vlasztottk meg. A 19. szzad vgn fokozatosan engedlyeztk, hogy a nk is rszeslhessenek kzp-, majd felsfok oktatsban. Az 1890-es vekben egyre ersdtt a fggetlensgprti hangulat, klnsen miutn Svdorszg 1897-ben eltrlte a szabadkereskedelmi megllapodst.
|
Forrs: Wikipdia
|