
Lindisfarne |
Jniusi nap volt i.sz. 793-ban. A Northumberland (Anglia) partjai kzelben lv Lindisfarne nev kis szigeten — melyet Holy Islandnek, azaz Szent Szigetnek is neveznek — a szerzetesek csendesen vgeztk a dolgukat. Nem tudtk, hogy kecses, alacsony hajk rohamos gyorsasggal kzelednek a hullmok htn. A hajk a partra siklottak. Flelmetes kinzet, szakllas frfiak ugrottak ki bellk, s kardokat meg csatabrdokat forgatva rohantak a kolostor fel. Rtmadtak az ijedt szerzetesekre, s nagy vrfrdt rendeztek. A tmadk elraboltk a kolostor aranyt, ezstjt, kszereit s ms kincseit. Majd jra az szaki-tenger fel vettk az irnyt, s eltntek.
A fosztogatk a vikingek voltak. Kegyetlen, rajtatsszer tmadsaikkal felhvtk a figyelmet magukra Eurpban, s ezek a fosztogatsok jeleztk a viking kor kezdett. Kik voltak ezek a vikingek? Mirt bukkantak fel hirtelen a semmibl a trtnelem lapjain, mirt tudtk megrizni jelents szerepket hrom vszzadon t, s mi az oka annak, hogy ltszlag eltntek a vilg sznpadrl?
|
Trsadalmi berendezkedsk |
A vikingek sei nmet emberek voltak, akik mintegy 2000 vvel a viking kor eltt kezdtek szaknyugat-Eurpbl Skandinviba, azaz Dniba, Norvgiba s Svdorszgba vndorolni. Eldeikhez hasonlan a vikingek gazdlkodk voltak, mg azok is, akik rszt vettek a rablhadjratokban. Skandinvia hidegebb rszein a vikingek inkbb a vadszatra, a halszatra s a blnavadszatra voltak utalva. A viking kereskedk nagyobb kzssgekben ltek. Ers hajikkal ezekbl indultak rendszeresen tnak, hogy bejrjk az eurpai kereskedelmi tvonalakat. Mi kellett ahhoz, hogy ezek a ltszlag rtalmatlan emberek kilpjenek az ismeretlensg homlybl, s csupn egyetlen emberlt alatt hrhedtt vljanak?
Egy lehetsges magyarzat erre a tlnpeseds, m sok trtnsz gy vli, hogy ez csupn Nyugat-Norvgira lehetett volna jellemz, ahol is korltozott volt a termfld nagysga. A The Oxford Illustrated History of the Vikings ezt rja: „ A vikingek els nemzedkeinek tbbsge vagyont, nem pedig fldet keresett.” Ez klnsen igaz volt a kirlyokra s a trzsfnkkre, akiknek jelents bevtelre volt szksgk, hogy fenn tudjk tartani a hatalmukat. Ms vikingek taln azrt hagytk el Skandinvit, hogy elmenekljenek a csaldi viszlyok s a helyi hbork ell.
Egy msik tnyez lehetett mg a jmd viking frfiak kztt elterjedt tbbnejsg. Ennek kvetkeztben sok gyermekk szletett. Rendszerint azonban csupn az elsszltt fi rklte a csald vagyont, s gy a fiatalabb testvreinek a sajt lbukon kellett megllniuk. A The Birth of Europe cm knyv szerint ezek az rksg nlkli fik „egy nagy s veszlyes harcos elitet alkottak. Arra knyszerltek, hogy minden eszkzt felhasznlva nllan boldoguljanak, akr gy, hogy a sajt orszgukban aratnak gyzelmeket, akr gy, hogy klfldn kalzkodnak.”
|
Viking eszkzk |
A vikingeknek megvolt a megfelel jrmvk a rajtatsszer tmadsokhoz, ez pedig a „hosszhaj”, vagyis viking haj volt. A trtnszek magasztalan gy beszlnek a viking hajrl, mint a kzpkor kezdetnek egyik legnagyszerbb technikai vvmnyrl. Ezek az alacsony merls, vitorlkkal s evezkkel felszerelt kecses hajk minden olyan tenger, t, foly urv tettk a vikingeket, mely megkzelthet volt szmukra.
- Wikipdia percek
A vikingek lelke benne van a hajikban – mondta Winston Churchill. A tenger ellenllhatatlanul csbtotta ket, s az ltaluk ptett hajk nem csak kzlekedsi eszkzk voltak, hanem legfbb bszkesgk, legfltettebb kincsk, kedvenc alkotsuk. A 4. szzadban megjelent a szegek hasznlata a hajptsben, ksbb pedig a felfel grbl orr- s fartke, amely j hosszirny stabilitst adott a hajnak. A hajpts a vikingeknl eleinte kzssgi munka volt, amelyben a csald sszes frfi tagja rszt vett. Ksbb, a vrosiasods korban, mr fizetett mesterek vgeztk ezt a munkt. A forrsok szerint a hajpts menett rszegysgekre bontottk, s minden munkafolyamatnak (hajgerinc, bordk ksztse, palnk faragsa stb.) megvolt a sajt mestere.
A hajkat, mint a legbecsesebb tulajdont, vtk s rendszeresen karbantartottk: minden vben ktrnyoztk s klnbz sznre festettk. Szerettk ket szpsgkrt s erejkrt, s bszkk voltak rjuk. Egy j haj birtoklsa a vikingek szemben tekintlyt jelentett, s ezrt igyekeztek minl nagyobb s szebb hajkat pteni. A viking hajk jellemzje az ers gerinc, a magasra felmered orr, a szles, lapos hajtest, ami stabil haladst tett lehetv viharos tengeren is.
A hajpts fejldsvel prhuzamosan kialakultak a klnbz clra hasznlhat hajtpusok. A hadihajk hosszak, ersek, mozgkonyak voltak, s sekly merlsek. A kereskedelmi hajknak viszont nagyobb volt a merlsk, rvidebbek, szlesebbek voltak, magasabb oldalfalaikkal alkalmasabbak a nylt tengeri kzlekedsre. A bordkat nem ktztk, hanem szegecseltk, gy a hajk nem rugalmasabbak, hanem ersebbek lettek.
A klnbz hadihajkat hrom nagy csoportba lehet sorolni:
>> A snigg negyvenfnyi legnysggel kb. szz harcos szlltsra volt alkalmas.
>> A skeid hasonltott a sniggre, de a kidolgozsa jobb volt, s tbb evezs dolgozott.
>> A drake vagy srknyhaj volt a leghresebb hajtpus, amely a legalbb hatvan evezs s a nagyobb vitorla segtsgvel gyorsabb haladsra volt kpes a tbbinl.
A kereskedelmi hajknak kt tpusa alakult ki:
<< A knarr (knorr) elterjedt tpus volt, kerekded formival kirtt a tbbiek kzl.
<< A byrdinget rendszerint partmenti kzlekedsre hasznltk.
Wikipdia percek vge -
|
Terjeszkedsek |
Brit-szigetek
Lindisfarne megtmadsa hozzjrult ahhoz, hogy a vikingekrl tudomst szerezzen a nyilvnossg. Anglibl rorszg fel vettk az tjukat, s megint csak kincsekben bvelked kolostorok voltak a clpontjaik. A zskmnnyal s rabszolgkkal megrakott „hosszhajikon” a vikingek tlre hazahajztak. 840-ben viszont szaktottak a hagyomnyaikkal, s a kirabolt terleteken teleltek. Az r vros, Dublin pldul kezdetben viking fennhatsg alatt volt. 850-tl kezdden a vikingek Angliban is teleltek. Els tmaszpontjukat a Thanet nev szigeten alaktottk ki, a Temze torkolatnl.
Hamarosan dn s norvg vikingek egyarnt rkeztek a brit szigetekre, de mr nem mint kalzcsapatok, hanem mint hajhadakba rendezett seregek. Ezeknek a hajknak a nmelyike elrhette a 30 mteres hosszsgot, s akr 100 harcost is szllthatott. Az elkvetkez vekben a vikingek leigztk Anglia szakkeleti rszt. Ez a terlet Danelag nven vlt ismertt, mivel a dn kultra s trvnyek vltak itt mrvadv. Itt ksbb dn vikinget vlasztottak kirlly, a norvgok szerepe csekly volt.
A Mediterrn
A vikingek elhajztak Spanyolorszgba s Portugliba is. Itt 844-ben hajtottk vgre az els rablhadjratukat, melyrl tudomsunk van. Kiraboltak tbb kisvrost is, s ideiglenesen mg Sevillt is elfoglaltk. m a vros arab vdi annyira hevesen ellenlltak, hogy a vikingeket gyorsan visszavertk, s csapataikat csaknem teljesen megsemmistettk. 859-ben viszont visszatrtek, ez alkalommal egy hatvankt hajbl ll flottval. Miutn puszttsokat hajtottak vgre Spanyolorszg egyes rszein, betrtek szak-Afrikba, s noha hajik ekkor mr sznltig voltak zskmnnyal, Itliba mentek, s kiraboltk Pist s Lint is.
Izland, Grndland, j-Fundland
A nyolcadik szzadban elfoglaltk az Orkney- s Shetland-szigeteket, a kilencedik szzadban pedig a Ferer-szigeteket, a Hebridkat s rorszg keleti rszt. A vikingek mg Izlandot is gyarmatostottk. Itt ltrehoztk az Althing nev trvnyhoz testletet. Az Althing, mely mg mindig Izland kormnyz testlete, a nyugati vilg legrgibb trvnyhoz szerve.
985-ben egy Vrs Erik nev viking kolnit hozott ltre Grnlandon. Ugyanannak az vnek egy ksbbi idszakban egy msik normann, Bjarni Herjolfsson tnak indult Izlandrl, hogy csatlakozzon szleihez Grnlandon. De a szelek eltrtettk az tjrl, s tlhaladt Grnlandon. „Valsznleg Bjarni volt az els normann, aki megpillantotta szak-Amerikt” — tudjuk meg a Cultural Atlas of the Viking World cm kiadvnybl.
Felteheten i. sz. 1000 utn Bjarni beszmoljt kvetve Vrs Erik fia, Leif Erikson nyugat fel hajzott, Grnlandrl a Baffin-sziget fel, majd Labrador partjai mentn lefel vette az irnyt, s vgl egy kinyl partfokhoz rt, melyet Vinlandnak nevezett el arrl a vadszlrl vagy vadbogyrl, mely ott termett. Leif ott tlttte a telet, majd hazaindult Grnlandra. A kvetkez vben Leif btyja, Thorvald vezetett expedcit Vinlandra, de megltk, amikor sszetzsre kerlt sor a bennszlttekkel. Nhny vvel ksbb azonban 60-160 viking ltrehozott egy teleplst Vinlandon, de mivel folytonos ellensgeskeds alakult ki a bennszlttekkel, csupn gy hrom vig maradtak, s soha nem trtek vissza.
|
Hitvilguk |
A viking vallsa tulajdonkppen a Skandinv mitolgia, amit a skandinv npek egyttesen gyakoroltak, mg a keresztnysget t nem vettk. Hitvilgukbl sokat megriztek ms npekhez kpest, ennek pedig az izlandi trtnetrk a felelsek. A Skandinv mitolgia kt legfontosabb forrsa teht:
>> Saga
>> Edda
A Sagk przai elbeszlsek, amik szjhagyomnyok tjn terjedtek s a 12. szzadban kerltek lejegyzsre. A Sagk nem nlklzik a verses blokkokat, eredeti nyelvk szaki, elterjedsk pedig csak Izlandra tehet, amit kztudottan norvgok npestettek be. A Sagk hrom nagy tma kr gylik. Az els s leggyakoribb az slendinga sgur, vagyis olyan trtnetek, amik a 9.-10. szzadi egyszer emberekrl s azok kalandjairl szl. A msodik a Konungasgur, amik norvg kirlyok letrl, politikrl, az orszg kormnyozsrl szlnak. E mfaj trtnelmileg majdnem hiteles. A harmadik s egyben legjobb – szerintem, a Fornaldarsgur mfaj, ami mr beemel a germn mitolgibl elemeket, szintn szjhagyomny tjn jegyeztk le, trtnetei pedig hskrl szlnak, azok kalandjairl, fantasy elemekkel, messebb megkzeltsbl dolgozva. Remek eposzok.
Az Eddk olyan nekgyjtemnyek, amik izlandi nyelven (teht -norvg) hskrl, szentekrl, istenekrl szlnak. Az Eddk a 13. szzadra tehetek, ami azrt furcsa, mert ekkora Izland mr rgen felvette a keresztny hitet. Az Eddkban nem csak skandinv, de a germn mitolgia is ersen jelen van. Vannak benne jvendlsek, az z istenek egy-egy lettredke, pldul Odin nekel a feladatairl vagy Loki csfolkodsa, Baldr lmai. Ezek az Istenes dalok. A Hsi nekek pedig a kalandorokkal, hskkel foglalkozik, ami magban tudja az egyik leghresebb darabot is – amit biztos vagyok benne, hogy mindenki ismer: a Nibelungen-nekek.
A vikingek a vilgmindensget egy krisfnak kpzeltk el, melynek neve Yggdrasil. Ezen krisfn kilenc vilg tallhat, melynek lombkoronjn Asgard ll, gykerei pedig Helheimig, az alvilgig ksznak. Yggdrasilnak hrom forrs tpllja gykernl: Az egyik Hvergelmir (Fortyog st). Itt lakozik Nidhogg srkny, aki az Yggdrasil gykereit rgja. A msik Urdarbrunn (Urd ktja). Az istenek minden nap itt gyltek ssze tancskozsra s trvnyhozsra. Itt l a hrom sorsistenn (Nornk) Urd, Verdandi s Skuld, akik a sors fonalait szvik, valamint az Yggdrasilt ntzik, hogy az ki ne szradjon. A harmadik Mimirbrunn (Mimir ktja), a blcsessg forrsa. A kutat Mimir, a legblcsebb z isten rzi. Odin egyszer odament hozz s krt belle egy kortyot, de addig nem kapott, mg a fl szemt ott nem hagyta zlogban nla.

Asgard:
Asgardon laknak az z istenek, innen irnyt Odin s felesge, Frigga. A vilg legnagyobb csarnoka a Valhalla, ahova az elesett harcosok kerlnek halluk utn, hogy az rkkvalsgig lakomzhassanak Odinnal s a tbbiekkel, valamint, hogy folytassk a harcokat, mg el nem jn a vgtlet, Ragnark.
Vanaheim:
Itt lnek a Vn istenek, akik fggetlen az zoktl. A Vnok termszetistensgek srgi nemzedke, akik az zokkal szent bkektssel olvadtak eggy hajdankoron; hazjuk, Njrd isten szlhelye is Asgardhoz soroland mr. Az egszsg, fiatalsg, termkenysg, szerencse s jlt hozi k, s a mgia mesterei is egyben.
Alfheim:
Az Yggdrasil utols ga Alfheimbe vezet, ahol a Fnyes-lfok lnek. Ezek a lnyek az Eddk szerint, fnyesebbek a Napnl is, otthonuk pedig nyugodt, bks s gynyr. Harmniban lnek, uralkodjuk pedig egy vn isten, Freyr.
Midgard:
Kzpfld, a vilg, amit az emberek npestettek be. E vilgot cen veszi krbe, melynek mlyn Jrmungand nyugszik, a Vilgkgy, aki testvel tleli a szrazfldeket. Midgardot Odin, Vili s Ve alkotta Ymir szemldkbl. Ymir csontjai a hegyek lettek, hsa a fld, vre pedig a tengerek. Az els pr, Ask s Embra volt, akiket kt partrasodort clpbl alkotott meg Bur hrom fia, Odin, Vili s Ve. A vlva szerint, amikor elj Ragnark, Midgardon fog zajlani az utols csata, Vgrid-mezejn.
Svartalfheim:
Trpk s a Stt-lfok otthona. Midgard alatt lnek, flik napfnyt, mert kv dermeszti ket. A fld alatt, barangokban tevkenykednek nappal, jszaka pedig a felsznre merszkednek. Ellenben vannak Fnyes-lfok is, akikben nem tesz krt a Nap. Ezeknek a lnyeknek remek kszsgk van alkmihoz s a kovcsolshoz. Svartalfheim laki ksztettk Thor prlyt s Odin harci drdjt.
Muspelheim:
Az rk tz birodalma, ami a vilg kezdetn sszecskolt Niflheim jeges birodalmval s gy megalkotta az els rist, Ymirt, akiknek ksbb leszrmazottai lettek az z istenek, s akinek testbl megalkottk a vilgot. Az Eddk szerint Muspelheim nem csak a teremtsben, Ragnerkben is szerepet kap majd. Itt l Sutr, az rs, aki lngol kardjval vezeti majd hadba a tz npt. A vlva prfcia szerint Freyr lesz az ellenfele, akikkel elpuszttjk egymst.
Jtunheim:
A jtun-k, vagyis az risok vilga. Ahogy az Eddk is rjk, Ymir ivadkai npestik be e vilgot. Jgrisok s krisok fldje. Az befagyhatatlan fingr-foly vlasztja el Asgardtl. Uralkodja Thrym, aki egyszer ellopta Thor prlyt, s cserbe Freya kezt krte. Loki volt az, aki segtett visszaszerezni a Mjlnirt.
Niflheim:
Az rk fagy s sttsg birodalma, ami a vilg kezdetn sszecskolt Muspelheim tzes birodalmval s gy megalkotta az els rist, Ymirt. E vilgot rks kd bortja, az Eddkban Baldr lmodik rla. Kietlek, kopott, hideg. Amikor a teremt istenek, Odin s kt testvre, Vili s Ve megltk Ymirt, az srist, vre elbortotta Niflheim-et, mindenki elpusztult, kivve Bergelmir s csaldja, akik Jtunheimbe menekltek s telepedtek le.
Helheim:
Yggdrasdil gykere itt r vget, az Alvilgban. Helheim urnje Hel, aki Loki lnya. Odin szmzte Asgardbl s Helheim uralkodjv tette. Neki kell fogadnia mindazt a halottat, akik nem harcban hunytak el, teht idseket, betegeket, gyerekeket, nket. Helheimben nyugszik Nidhogg, a srkny, aki felfalja azokat a halottakat, akik letkben gyilkosok, eskszegk, hzassgtrk voltak. Hel egy gynyrl, szomor fiatal nknt jelenik meg, akinek egyik oldala sszeaszott, a hallba fordult.
A vikingeknek rengeteg istenk volt, de a mindennapokban csak pr z s Vn isten volt, akikhez imdkoztak is. A legfbb persze:
>> Odin a blcsessg s a harc istene volt, az istenek vezre, Mindenek Atyja.
>> Frigga a felesge, aki a csald oltalmazja, rokkjn pedig felhket sz.
>> Thor a villm s a mennydrgs istenek, akinek feladata az emberek vdelmezse.
>> Freyr vn, a terms, bke s a termkenysg istene.
>> Freya a szerelem s szpsg istennje, Freyr testvre, szintn vn.
>> Hel, Loki lnya a halottak birodalmnak istennje, flig l, flig halott n.
|
Lezrs |
Ha vikingekrl beszlnk, vissza kell mennnk egszen a 700-as vek vgig. Az els emltst a lindisfarne-i kolostor elleni tmadsuk szlte (793), majd b hrom vszzadon keresztl folytattk is e tevkenysgket. Rettegsben tartottk Nyugat-Eurpt s Dl-Eurpt is, meghdtottk rorszgot s Anglia szaki rszeit, Normandia s Oroszorszg terletein pedig llamokat alaptottak. Koruk legjobb s legbtrabb hajsai rvn, olyan messzire jutottak, ami tlmutatott egsz Eurpn. Felfedeztk, majd elfoglaltk Izlandot, Grnlandot, a Ferer-szigeteket, valamint egy rvid idre szak-Ameriknam is letelepedtek. A vikingek kornak a keresztnysg felvtele vetett vget, ami a 11. szzad vgn kvetkezett be, s br rvid hrom vszzadik tevkenykedtek csak, lenyomatuk itt maradt kztnk.
|
|