
Definci |
Az skor a trtnelemtudomny fogalma, az els legjelentsebb szakasz, amiben az emberi tevkenysg aktvan fellelhet. A fldtrtneti kronolgin ez az idszak a harmadidszakra (pliocn) s a negyedidszakra (pleisztocn s holocn) tehet. Ez az idszak durvn 2000 milli vvel ezeltt zajlott, teht egy letnt korszakrl beszlhetnk. Az skort az kor vltotta fel i.e.4 vezredben. Ami a legmeghatrozbb ezekben az idkben, az a kkorszak, ami mindenkinek ismers lehet a furcsa szavakon tl. A kkorszak tovbbi hrom idszakra bonthat, amit tulajdonkppen az sember eszkzhasznlatt s letmdjt veszi alapul, de ami mindegyikben megegyezik, azok a hrhedt barlangrajzok.
|
Folyamatok |
Norvgia mai alakjt a jgkorszak hatrozta meg fleg, amik a fent emltett fldtrtneti korokban zajlottak le tbbnyire. Az utols nagy eljegeseds, a Wrm-glacilis kb. 12000 vvel ezeltt hzdott vissza, megfelel letteret teremtve ezzel az els nomdoknak, de ez is holocn kezdete volt csak. A jg munkja olyan glacilis formakincseket alkotott egsz Skandinvia terletn, amik mg mai is lteznek, tbbezer vvel a kialakulsuk utn. Ilyen pldul a Finn-thtsg, a tunturik, Norvgia tavai, valamint a hres neves fjordok is, amik egyrtelmen a legszebb glacilis formakincsek.
- Wikipdia percek
Az els nomd vadsz-halsz embercsoportok nem sokkal ezutn kezdtk el benpesteni a tengerpartot: a legrgebbi norvgiai emberi telephelyet (Osltl nyugatra) i. e. 10 400-ra datltk. I. e. 9300-ra elrtk a Skandinv-flsziget szaki rszn lev Magerøya szigett is. Az szaki mezolitikus leletek a Komsa-, mg a dl-norvgiai keszkzk a Fosna-Hensbacka kultrhoz tartoztak. I. e. 7000 krl a Fosna kultrt a Nøstvet kultra vltotta fel, amely mr alkalmazkodott a meleged ghajlathoz, az erdkhz s a dl fell beteleped j emlsfajokhoz.
A legrgebbi norvgiai emberi maradvny i. e. 6 600-bl szrmazik. I. e. 4000 krl az itteni emberek mr palaeszkzket s cserpednyeket hasznltak, ismertk a st, a sznt s a brbl kszlt csnakot. A mezgazdasg i.e. 4000 krl kezddtt az Oslofjord krnykn. 2500-ra mr szleskren elterjedt a zab s rpa termesztse, disznk, marhk, kecskk s birkk tenysztse. Ebben a korban kezdtek megteleplni Dl-Norvgia partvidkn a zsinegdszes kultra npei, akik felteheten indoeurpai nyelvet beszltek s gy a mai norvg nyelv elfutrainak tekinthetk.
Wikipdia percek vge -
|
Kkorszak |
Norvgiban krlbell 2500 gleccser van, ezek az orszg terletnek 0,7 szzalkt bortjk. A globlis felmelegeds eredmnyeknt az utbbi vekben tmegvel kerlnek napvilgra rgszeti leletek, csak Oppland megyben ktezer trgy „szabadult” a jg fogsgbl. gy a gleccserrgszet az archeolgia nll gv vlt, amelynek immr sajt folyirata is van: a Journal of Glacial Archaeology els szma tavaly novemberben ltott napvilgot – olvashat a ThorNews hrportlon.
Az Oppland megyei Lendbreen-gleccser zsugorodsnak kvetkeztben kerlt napvilgra egy si t, amelynek mentn elhullott lovak csontvzai tanskodnak arrl, hogy milyen veszlyes vllalkozs volt a hegyeken val tkels a kkorszakban. A rgszek vadszeszkzk sokasgra bukkantak, a leletek kztt szerepel egy vaskori fanyel ks, ahogy korabeli kesztyk s lbbelik is. A gleccserek fogsgbl „szabadul” trgyak rengeteg ismeretet szolgltatnak a kkorszak embernek letmdjrl, m mint a szakemberek rmutatnak, a jg olvadsa igen gyors, ezrt sietnik kell, hogy idben sszegyjtsk s konzervljk a trgyakat, mieltt azok megsemmislhetnnek az idjrs hatsra.
Forrs: mno.hu [MA]
|
|